Haberler

Türkiye, İtalya’dan sonra ikinci!

Türkiye tüfek ihracatında ikinci sırada yer almaktadır ve dünya ihracat pazarındaki payı %10’dur. Toplam ihracat hacmi ise 135 milyon dolar seviyesindedir. Dünya ihracat pazarında önemli bir yere sahip olan Türkiye’nin, av tüfeği üretiminin çok önemli bir kısmı Huğlu-Üzümlü bölgesinde yapılmaktadır (ITC, 2020). İtalya’da da tüfek üretiminin büyük bir kısmı, Brescia bölgesinde bir kasabadan yapılmaktadır. Dünyanın ve Avrupa’nın av tüfeği başkenti olarak adlandırılan kasabada 150 işletme vardır ve Avrupa Birliği’nde kullanılan av tüfeklerinin %70’i, dünyada kullanılan av tüfeğinin ise %40’ı İtalya’da üretilmektedir. Türkiye’de üretilen av tüfeklerinin %75’i de Huğlu ve Üzümlü bölgesinden sağlanmaktadır. Bölgede Birinci Dünya Savaşı yıllarında başlayan av tüfeği üretimi; coğrafya, uzun yıllara dayanan bilgi birikimi, beceri ve tecrübe gibi faktörler açısından İtalya ile benzerlik göstermektedir.

Konya, tüfek ve özellikle av tüfeği üretiminde merkezi bir noktada bulunmakta olup, üretim il merkezinden çok Beyşehir ilçesinde yoğunlaşmaktadır. Beyşehir’de ilçeye bağlı Huğlu ve Üzümlü kasabalarında kökleri 1914’e kadar uzanan tüfek üretimi, kurulan kooperatifler ile küçük ve orta boy işletmelerden (KOBİ) oluşmakta ve bölgede ticaret odasına kayıtlı 190 işletme bulunmaktadır.

Türkiye’de ilk av tüfeği imalatının yapıldığı yer Huğlu bölgesidir. Bölge, coğrafi koşulları nedeniyle tarım ve hayvancılık için elverişli olmadığından 1950’li yıllarda ilerleme gösteren tüfek üretimi, çevre bölgelere de istihdam olanağı sunmuştur. 1962 yılına kadar bireysel devam eden tüfek imalatı, 16 Kasım 1962 yılında 165 üye ile Huğlu Av Tüfekleri Kooperatifi’nin kurulmasıyla kurumsal bir çatı altında toplanmıştır (Yalçın, 2016; Çalışkan ve Manav, 2014). Günümüzde Huğlu Av Tüfekleri Kooperatifi 548 üye ve 387 çalışanı ile ürettiği tüfeklerin %80’ini başta ABD olmak üzere 54 ülkeye ihraç etmektedir. Huğlu av tüfekleri kooperatifinde imal edilen Renova adlı av tüfeği, Guiness rekorlar kitabına girmeyi başarmıştır (Yaşar, 2019). Huğlu’da başlayan av tüfeği üretimi, çevresindeki Üzümlü halkını da silah üretimine yönlendirmiştir. Üzümlü ve Huğlu av tüfeği üzerine doğal bir kümelenme oluşturmuşlardır. Bölgede sektöre nitelikli eleman yetiştirmek için 1994’te kurulan Selçuk Üniversitesi Huğlu Meslek Yüksekokulu ve makine teknolojisi alanında ihtisaslaşmış eğitim veren tek tematik meslek lisesi statüsünde yer alan Beyşehir Huğlu Makine Teknolojisi Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi bulunmaktadır. Lisede av tüfeği ve parça üretimi yapan işletmelerle protokoller imzalanmış, sektörün ihtiyaçlarına yönelik alanlarda eğitimler verilerek, sektörün nitelikli eleman ihtiyacı karşılanmaya başlanmıştır.